Půjčka ihned

Co jsou to tzv. „malé půjčky“ a jak fungují?

Peníze mohou nečekaně dojít dlouho před výplatou, ale složenky se neptají. V takovém případě můžete sáhnout po malé půjčce, tzv. půjčce do výplaty, která vám pomůže překlenout nejhorší dobu. Taková mikropůjčka ale může být dobrý sluha a zlý pán, proto si dobře pohlídejte, že ji včas a řádně splatíte.

Co si představit pod pojmem malá půjčka?

Většinou se jedná o krátkodobé půjčky, na 30-45 dní. V některých případech se může jednat i o delší dobu, ale praxe je spíš taková, že doba splácení se pohybuje kolem jednoho měsíce. Těmto druhům úvěrů se občas říká i půjčky do výplaty, a to proto, že se většinou jedná jen o pár tisícovek, které klienta zachrání do další finanční injekce z práce.

Proces schvalování je v zásadě snazší než u větší spotřebitelské půjčky, je to ale vyváženo vyššími úroky a poplatky a sankcemi, když nesplácíte. Dívejte se také na RPSN a další podmínky. Banky i nebankovní společnosti si chrání svoje peníze a chtějí mít jistotu, že je dostanou zpět. V případě, že ne, mohou nastat problémy, které můžou vést až k dlouhodobému zadlužení.

Na obrázku je v popředí komínek mincí a v pozadí velké nástěnné hodiny

Když se podíváte na internet a zadáte do vyhledávače dotaz na malé půjčky, vyskočí na vás mnoho reklam a sloganů typu peníze rychle, půjčka ihned a další. Hodně atraktivní mohou tyto mikropůjčky být pro lidi, kteří často bojují s financemi. Otázka ale zní: opravdu je nutné si půjčit? Není lepší si trochu utáhnout opasek a počkat do další výplaty?

Kdy může být výhodné si půjčit?

Výhodou malých půjček zcela bez diskuzí je, že je můžete použít na cokoliv potřebujete. Ať už se jedná o opravu spotřebiče, auta, zatékající střechy, doplatek dovolené nebo dárek pro rodiče, poskytovatel se neptá a je mu jedno, kam peníze půjdou.

Oproti běžné spotřebitelské půjčce je výrazně snazší ji získat, protože se jedná o menší částky a poskytovatelé rádi přimhouří oko i při scoringu. Peníze se dají vyplatit v hotovosti nebo půjčka ihned dorazí na váš bankovní účet.

Navíc si malou půjčku můžete sjednat v podstatě v jakoukoli denní dobu, téměř okamžitě. Stačí vám internet nebo telefon a peníze můžete mít velmi rychle. Občas je rychlost zásadní a malé půjčky je možné schválit do pár minut.

Online žádost z pohodlí domova

Najednou vám došly peníze a jednat musíte skutečně rychle? Možná chcete udržet svoji žádost v co největší anonymitě, možná se vám jen nechce jít na pobočku banky nebo jiného poskytovatele. Nejsnazší je, jak už jsme zmínili, podívat se na internet a zvolit online úvěr. Nebankovní půjčka nabídne rychlý schvalovací proces, navíc si můžete vybrat z více možností a snadno si zjistit všechny podmínky.

Pro první klienty mají navíc nebankovní společnosti nějaké lákadlo typu první půjčka zdarma atd. V praxi to znamená, že skutečně zaplatíte jen to, co si půjčíte. Další úvěr ale bude už s úrokem a všemi dalšími poplatky.

Jestliže přemýšlíte nad mikropůjčkou, dobře si spočítejte, že jste schopni ji řádně a včas zaplatit. Poplatky za pozdní platby se mohou pohybovat dost vysoko a najednou se přistihnete, že si berete další půjčku na splacení původní. Z takové dluhové spirály se potom špatně vystupuje. Navíc, když řádně splácíte svoje závazky, stáváte se bonitními klienty a poskytovatel ve vás bude mít důvěru, což se může odrazit i ve schválení vyšších částek při případné další žádosti.

I na malou půjčku je možné se připojistit pro případ, že byste z nějakého závažnějšího důvodu nemohli splácet.

Kontokorent může být zajímavá alternativa

Kontokorent je vlastně takový malý úvěr od banky. Jestliže máte účet, můžete svoji bankovní instituci požádat o možnost jeho přečerpání. Žádost poté projde schvalovacím procesem a částka, o kterou můžete jít na svém účtu do minusu, se zvolí podle vaší bonity.

Je to ideální finanční rezerva, kterou můžete použít na nečekané výdaje nebo jako krátkodobou výpomoc. Musíte ale myslet na to, že peníze nejsou vaše, a je potřeba je vrátit.

Na obrázku je ruka svírající platební kartu

Výhoda kontokorentu je ta, že platíte úroky jen z reálně půjčené částky a navíc můžete jít do minusu opakovaně, bez opětovného schvalování. Podmínkou je, že je třeba na účtu aspoň jednou do roka dluh dorovnat. Peníze máte v případě nouze neustále k dispozici a je jen na vás, jak rychle účet dorovnáte a kolik tedy přeplatíte.

Jak je to s kreditní kartou? Je moudré si ji pořídit?

V dnešní společnosti je více než kdy jindy důležité, aby byli lidé finančně gramotní a například rozlišovali mezi debetní a kreditní kartou.

Zatímco debetní karta je běžná platební karta k účtu, na kterém máte svoje peníze a těmi platíte či je vybíráte, kreditní karta je karta, ze které můžete také platit, ale peníze patří bance. Je to tedy úvěrová karta. Většinou se s jejím používáním pojí výhody jako vrácení části peněz, pojištění zdarma a různé slevy do obchodů a na služby.

Kreditní kartu můžete dostat u vaší banky a částka, kterou si na ni můžete půjčit, se odráží od vaší bonity. Stejně tak je možné dostat úvěrovou kartu od nebankovní společnosti. Při nákupu na splátky vám může dojít od dané finanční instituce do schránky automaticky.

Kreditní karta tedy funguje na bázi krátkodobé půjčky. Jestliže zvládnete celou dlužnou částku splatit do určité doby, často je to 45 dnů, máte to bez úroků. Proto se používání karty může zdát jako výhodné. Problémem je, že pokud vše zavčas neurovnáte, začínáte splácet i úroky. Potom může být těžší celou částku doplatit, splátky si rozložíte a ve výsledku můžete značně přeplatit.

V ideálním případě si nastavíte na svém běžném účtu trvalý příkaz a můžete si být jistí, že peníze budete posílat zpět na kreditní kartu každý měsíc včas.

Riziko kreditní karty spočívá i v tom, že je velmi snadné si takto půjčit. Řeknete si, že pár tisícovek vám nemůže uškodit a splácené peníze vás nemohou finančně ohrozit. Když si ale spočítáte zaplacené finance navíc, částka se z toho může vyklubat značná. Přemýšlejte zodpovědně a půjčte si jen obnos, u kterého víte, že jste schopní jej řádně splatit.

 

Call Now Button