Půjčka ihned

Co je skryté za vysokou inflací v roce 2021?

Asi každý z nás zaznamenal, že inflace v roce 2021 byla znatelně vyšší než v předchozích letech. Ať už jste se zděsili kvůli přemrštěným cenám másla při nákupu potravin, při tankování pohonných hmot, či při shánění stavebních materiálů, jistě jste si povšimli jejích následků na cenách prakticky ve všech oblastech. V tomto článku se podíváme na to, kde ceny stouply nejvíce a co to mohlo způsobit.

Ekonomika se vrátila do starých kolejí
Postupné uvolňování protiepidemických opatření během letošního roku způsobuje, že se naše ekonomika pomalu, ale jistě vrací do běžného stavu. Lidé znovu začali cestovat, chodit do restaurací a kadeřnictví a také více utrácet při nákupech. V této situaci je pro prodejce poměrně snadné zdražovat své produkty, aniž by přišli o zákazníky. Dalším významným faktorem je rapidní nárůst poptávky, se kterou je obzvláště pro řetězce, které výrazně zasáhla pandemie, těžké udržet krok. Například nedostatek přepravních kontejnerů značně zkomplikoval a zdražil dopravu zboží. Toto se pak samozřejmě projevuje i na ceně produktů.

Zvýšení poptávky v určitých oblastech má na svědomí změna životního stylu většinové společnosti. Týká se to například nárůstu zájmu o elektronická zařízení, na který firmy nestíhají dostatečně rychle zareagovat. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou pak způsobuje zdražení zboží. Toto je však pouze dočasný stav a není nutné se obávat, že by se tato situace nevyrovnala.

Na vině jsou vyšší ceny energií
Ceny za benzín, olej i elektřinu se vlivem méně příznivých přírodních podmínek i kvůli stavu aktuální politické situace znatelně zvedly. Výraznou inflaci ve velkém množství států částečně způsobuje právě prudké zdražení cen energií. V ČR se podařilo inflaci jemně zmírnit díky dočasnému odpuštění daně z přidané hodnoty za elektřinu a zemní plyn.

Kde se nejvíce zdražovalo
Mimo již zmiňované ceny energií se zdražovalo i jinde. Co se týče potravin, byly značně zasaženy ceny másla – stouply skoro o třetinu. Ceny oděvů a obuvi i tabákových výrobků se procentuálně zdražily asi o 12 procent. Stravovací služby jsou dražší o necelých 8 procent a mohli jsme zaznamenat i výrazný nárůst cen stavebních materiálů.

Co můžeme očekávat v roce 2022?
Odborníci očekávají, že se růst inflace během letošního roku zmírní – nabídka dožene poptávku a trhy předpovídají, že ceny energií budou pomalu klesat. Nicméně je možné, že naší ekonomice bude trvat déle se z této neočekávané situace vymanit. Pokud byste tedy potřebovali dorovnat svůj rozpočet, jednou z možností je například půjčka ihned.

 

Call Now Button