Zajímavosti

Jak ušetřit? Máme pro vás pár tipů

By 18. 3. 2019No Comments

Každý měsíc před výplatou nevěřícně koukáte na svůj účet, jež zeje prázdnotou? Existuje pár cest, jak můžete jednoduchými kroky na svém kontě vidět na konci měsíce víc peněz. Přečtěte si následující tipy, které vám jistě pomohou.

1) Šetřete energií

Sviťte doma šetrně. V místnostech, kde musíte svítit i přes den nebo necháváte světlo rozsvícené dlouho, umístěte LED žárovky. Pořizovací cena je sice vyšší, ale v ročním rozpočtu vám ušetří klidně i pár tisíc.

Nepřehánějte to s topením. Kdo by nechtěl doma mít 25 °C? Ale pokud chcete ušetřit, topte chytře. Určitě vám bude pohodlně i ve 21 °C. Řeknete si pár stupňů, ale na měsíčním účtu rozdíl poznáte.

Voda je sice poměrně levná, ale i u ní mohou výdaje naskákat. Tady se stačí řídit moudry z dětství. Vypínejte vodu během čištění zubů. Na záchodě používejte moderní splachovadla, kde můžete zvolit množství použité vody. A i když se rádi koupete ve vaně plné horké vody, dopřávejte si takovou radost jen občas. Do vany totiž před koupelí napustíte třeba 150 litrů teplé vody, a ta už něco stojí. Obzvlášť, pokud vodu ohříváte bojlerem.

2) Perte šetrně

Většinu běžně znečištěného prádla můžete s klidem vyprat i na 30 °C. Prospěje to výdrži textilie a samozřejmě ušetříte energie na ohřev vody. Dnešní prací prostředky si s nečistotami bez problému poradí i při nižších teplotách. Zároveň není potřeba nastavovat ždímání pračky na maximální otáčky. Naprostá většina oděvů se dostatečně vyždímá už při 600 otáčkách.

3) Cestujte spolu

Pohonné hmoty do automobilů vám z účtu vysají i několik tisíc korun měsíčně. Na krátké cesty zkuste zvolit možnosti hromadné dopravy nebo se dopravte takzvaně „po své ose“ na kole nebo pěšky. Pokud autem prostě musíte, například do práce, zkuste se s někým domluvit a cestovat společně. Náklady na naftu nebo benzín si rozdělíte. Ušetříte tak nejen peníze, ale utužíte vztahy s kolegy.

Pokud auto nemáte a používáte hromadnou dopravu, investujte do dlouhodobějších jízdenek. Jednorázově sice zaplatíte víc, ale ročně ušetříte stovky až tisíce korun.

4) Nastavte si limit

Před výplatou zeje účet prázdnotou a vy ani nevíte za co jste peníze utratili? Hned s další výplatou si zkuste vaše výdaje zapisovat. Posléze si ze seznamu oddělte povinné platby za nájem, energie apod. Podívejte se na zoubek hlavně nepovinným výdajům. Naleznete zde nepřeberné množství drobností, které si za měsíc pořídíte, ale ve skutečnosti je nepotřebujete.

Nikdo vás nenutí si nekoupit vůbec nic, ale nastavte si jasný měsíční limit, přes který se nechcete dostat. A do hospody si s sebou neberte platební kartu 😊

5) Neutrácejte zbytečně za jídlo

Náklady na jídlo jsou většinou na druhém místě v žebříčku výdajů domácností hned po bydlení. Průměrný Čech utratí 20 % své výplaty právě za jídlo. Značnou část těchto financí tvoří výdaje na všemi tak oblíbené kafíčko, sladkosti či jiné pamlsky. Je to vždy pár korun, ale v měsíčním horizontu se dostáváme klidně i přes tisícovku. A s jídlem to není lepší.

Při nákupech myslete dlouhodoběji a vařte si doma. Sestavte si třeba týdenní jídelníček a při nákupech se jej striktně držte. Uvidíte, jak vám tato drobnost pomůže ušetřit nezanedbatelné peníze.

6) Neplýtvejte

Vytvoření jídelníčku nebo alespoň nákupního seznamu vám pomůže nakoupit jen co opravdu potřebujete a ve správném množství. Velkým problémem Čechů je totiž nesprávné skladování potravin, díky čemuž vyhodíme až třetinu nakoupeného jídla.

7) Vařte, ale s rozmyslem

A že si doma vaříte? To je dobře. A třeba taková drobnost, jako je poklička na hrnci vám ušetří až 30% energií.

Pokud máte možnost do budoucích úspor trochu investovat, rozhodně uvažujte o zakoupení indukční varné desky. Pořízení vás sice vyjde na částku kolem 10 000 Kč, ale díky nízké energetické náročnosti provozu se vám prostředky brzy vrátí do kapsy prostřednictvím nižších účtů za elektriku. Na trhu je dostatečné množství indukčních hrnců a třeba i ty co máte doma jsou na indukci přizpůsobeny a ani o tom nevíte.

A když máte doma jen elektrickou varnou desku, používejte hrnce s tlustými dny. Ty naakumulují teplo z desky a dokáží hřát i dlouho po tom, co plotýnku vypnete. Třeba rýži nebo brambory uvaříte s obrovskou úsporou.

8) Vytvořte si konkrétní cíle

Ušetřit pár stovek z výplaty se může zdát jako malichernost, ale nikdy nevíte, kdy se vám přilepí smůla na paty a stane se něco neočekávaného. Raději si nastavte dva nebo tři konkrétní cíle, na které chcete našetřit a vytvoříte si tak několik drobných rezerv. Pokud se pak cokoli přihodí, budete mít finanční rezervu, se kterou budete moci pracovat. Druhou cestou je mít vytvořený ještě druhý bankovní účet, ke kterému třeba ani nebudete mít kartu. Na tento účet si převádějte jakékoliv přebytky a na svém standardním účtu si nechte peníze jen na to nejnutnější. Nižší obnos, který uvidíte na své kartě nebo přehledu účtu bude na vás působit psychologicky a podaří se vám neutratit všechny peníze z výplaty.

Až 166 000 Kč na cokoliv
Peníze na účtu do 24 hod.
Bezplatný odklad až 3 splátek

Peníze do 24 hod. od schválení
Vracíme až 104 000 Kč zpět
Bez podnikatelského záměru

Call Now Button